Biden-Trump tartışmasının ‘günah keçisi’: Covid-19 pandemisi

ABD Başkanı ve Demokratların başkan adayı Joe Biden ve Cumhuriyetçilerin başkan adayı eski başkan Donald Trump’ın CNN canlı yayınında yaptığı tartışmanın öne çıkan konularından biri de ekonomiydi. Dün akşam gerçekleştirilen münazaranın ilk birkaç dakikası içinde iki aday enflasyondan artan fiyatlara, konut yetersizliğinden Trump’ın vergi indirimlerinin etkilerine, istihdamdan pandemi dönemine bir dizi konudan bahsedildi.

The Hill haber sitesinin aktardığına göre, Biden, rakibinin döneminde yürürlüğe koyduğu vergi kesintilerine işaret ederek, “Onun ekonomisinde, varlıklıları ödüllendirdi. 2 trilyon dolar ile Amerikan tarihinin en büyük vergi kesintisini yaptı. Bütçe açığını bir dönem içinde hiçbir başkanın daha önce yapmadığı kadar artırdı” ifadelerini kullandı.

‘BENİM GÜMRÜK POLİTİKAM BÜTÇE AÇIĞINI AZALTACAK’

Donald Trump ise gümrük vergileri ile ilgili teklifini savunarak bunun ABD ekonomisini canlandıracağını ve Çin ile daha iyi rekabet etmesini sağlayacağını savundu. Trump, “Bu, Çin gibi bizi yıllardır paramparça eden ülkeleri – ve başka ülkeleri de ama özellikle Çin’i – bize bir sürü para ödemeye zorlayacak ve açığı çok büyük ölçüde azaltacak” dedi.

Öte yandan, Federal Bütçeden Sorumlu Komisyon’un bütçe analizine göre, Trump’ın ekonomi politikaları, ülkenin bütçe açığını 8 milyar doların üzerinde artırımış durumda. Bu meblağ, Joe Biden’ın mali politikalarının sebep olduğu açığın yaklaşık iki katı.

‘SERBEST DÜŞÜTEKİ BİR EKONOMİYİ DEVRALDIM’

Atlanta’da gerçekleştirilen canlı yayına ev sahipliği yapan CNN’in değerlendirmesine göre, hem pandeminin ilk döneminde başkanlık koltuğunda oturan Trump hem de mevcut Başkan Biden, ekonomi konusundaki başarı ve başarısızlıklarını açıklarken ‘aynı günah keçisine’ atıfta bulundu. Buna göre, her iki aday da ekonomi ile ilgili açıklamalarında 2020 yılının başından itibaren etkili olan Covid-19 pandemisine işaret etti.

Joe Biden, enflasyonla ilgili açıklamasında, Trump’ın Covid-19 dönemini iyi idare edemediğine işaret ederek, ‘serbest düşüşteki’ bir ekonomiyi devraldığını savundu. Trump’ın ‘pandemi sürecini öylesine kötü yönettiğini’ söyleyen Biden, Trump’ın salgının ilk döneminde koronavirüsün ‘o kadar da ciddi olmadığını’ iddia ettiğini hatırlattı. Biden, Trump’ın döneminin ardından ‘kendilerinin ekonomiyi toparladığını’ savundu.

‘BÜYÜK BUHRAN DA BİZİ VURMASIN DİYE GEREKLİ HARCAMALARI YAPTIK’

Donald Trump da ekonomiye ilişkin değerlendirmesinde, ekonomideki büyümenin sekteye uğramasından pandemiyi sorumlu tuttu. Kendi döneminde ‘ülke tarihindeki en harika ekonomiye sahip olduklarını’ söyleyen Trump, “Covid bizi vurdu ve büyük buhranın da bizi vurmaması için gerekli parayı harcadık” değerlendirmesinde bulundu.

‘BIDEN HAKLI, MEDICARE’İ ÖLÜMÜNE YENDİ’

İki adayın tartışma konularından biri de enflasyondu. Biden, enflasyonu düşürmeye çalıştıklarını anlatırken, Trump fiyatlardaki artış oranının ‘kendilerini tam anlamıyla öldürdüğünü’ savundu. Biden’a göre ise ülkeyi ‘enflasyonun düşürdüğü çukurdan çıkaran’ kendi yönetimiydi. Biden, konuya ilişkin olarak, “Ben Başkan olduğumda hiç enflasyon yoktu. Neden biliyor musunuz? (Çünkü) ekonominin ayağa kalkacak gücü yoktu” dedi.

Öte yandan, Biden’ın ABD’nin borcu hakkında konuşurken zaman zaman yanlış ifadeler kullandığı ya da cümlelerini tamamlayamadığı görüldü. Milyarderlerden trilyoner olarak bahsettikten sonra ifadesini düzelten Biden, varlıklı kesimden daha fazla vergi alınması gerektiğini anlatırken cümlesini yarım bıraktı, ardından bir süre konuşmadan kaldı.

Yapacakları vergi reformunun ülkedeki sağlık sistemini güçlendireceğini anlatan Biden, bu esnada büyük ihtimalle Covid-19 pandemisine atıfla Medicare ulusal sağlık sigortası programından bahsederek, “Sonunda Medicare’i yendik” dedi. Trump ise rakibinin bu ifadesine karşılık olarak, “Haklı; Maedicare’i yendi. Onu ölümüne yendi” ifadelerini kullandı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x